مشتری گرامی ! در صورتی که پرداخت آنلاین با مشکل مواجه شد، لطفا مبلغ سفارش خود را به شماره کارت  6219861027991214  به نام زهرا صبوری واریز و شماره پیگیری پرداخت به همراه آدرس دقیق، کد پستی و مشخصات محصول خریداری شده را به شماره موبایل 09304781020 ارسال نمایید . مشتریان محترم شهرستان مبلغ 13000 تومان هزینه پست را نیز پرداخت نمایند

 


 

نماد اعتماد الکترونیکی

 


تای چی چوان در خندوانه

محصولات ویژه up down
پر فروش ها up down

آشنایی با چی کنگ

 

 

 

چی کنگ علم بسیار وسیع و هنر اصیل حفظ سلامتی و درمان در چین است که از شاخه ها و سبک های مختلفی تشکیل شده است .

چی کنگ از دو واژه "چی" و  "کنگ" تشکیل شده است که برای تعریف دقیق تر این هنر نیاز به تعریف آنها داریم .

" چی "chi . Qi

انرژی "چی " به معنی انرژی است که درکل کائنات جاری است و آن ها را تغذیه می کند ؛ در بدن انسان نیز به صورت انرژی کالریک وجود دارد که ازمواد غذایی و تنفس در بدن انسان به وجود می آید . محققان و مدرسان نوین چی کنگ و پزشکان معاصر معتقدند که این انرژی در بدن انسان همان انرژی حاصل از سوخت ساز مواد غذایی و هوا است که باتوجه به قوانین فیزیک این انرژی می تواند به صورت های مختلف تبدیل شود ، در چی کنگ این انرژی بیشتر به صورت الکترومغناطیس در نظر گرفته می شود و به همین دلیل به آن انرژی "بایو الکترومغناطیس" هم می گویند . علت این که آن را به صورت الکترومغناطیس در نظر می گیرند این است که معتقدند سیستم عصبی ما از این صورت انرژی تغذیه می کند و همچنین الکترومغناطیس یکی از چهار نیروی بنیادی فیزیک می باشد .

این انرژی در آسمان و زمین و تمام طبیعت جاری است ، اما در علم " چی کنگ" معمولا به مطالعه انرژی درون بدن انسان می پردازند .

در غرب نیز دانشمندان با مطرح شدن نظریه کوانتوم و استرینگ تئوری بر این باور هستند که کل کائنات از انرژی تشکیل شده و مواد نیز صورت های مختلف انرژی هستند ؛ همینطور در علم پزشکی نوین نیز توانسته اند از میدانهای انرژی درون بدن انسان تصویر برداری کنند و در سراسر جهان امروزه روی این مسائل از جمله مریدین ها یا کانالهای انرژی انسان ؛ تاثیرات این انرژی روی ارگانهای درونی بدن و خواص پیزوالکتریک سلولهای بدن انسان تحقیقات بسیاری انجام شده که منتهی به ورود این علوم در بالاترین سطوح علمی دانشگاه ها و مراکز پزشکی جهان شده است .

 

"کنگ " kong , gong

"کنگ" که در زبان چینی گاهی به صورت "کنگ فو" نیز به کار می رود ؛ به معنی رسیدن به مهارت و تسلط در هنری با تمرین و ممارست بسیار و صرف زمان و تلاش زیادی می باشد . این واژه در مورد تمامی هنر ها در چین بکار می رود مانند کنگ فوی خوشنویسی یا کنگ فوی نقاشی و..

 

پس "چی کنگ " یعنی رسیدن به مهارت و تسلط در کنترل انرژی "چی" با تمرین و ممارست و تلاش بسیار و به مجموعه علومی اطلاق می شود که سعی در مطالعه و بررسی و مهارت یابی در میدان های انرژی انسان را دارد .

"چی کنگ " شامل بخش های مختلفی می باشد مثل تمرینات فیزیکی ؛ تمرینات ذهنی مختلف ؛ ماساژها ؛ طب گیاهی و تغذیه و ...

یکی از ویژگیهای "چی کنگ " تاکید آن بر تنفس است که متنوع ترین انواع تنفس میان سبکهای درونی متعلق به این رشته می باشد ؛ تا جایی که چی کنگ را هنر تسلط بر تنفس نیز می خوانند . که همین امر تنفس خواص بسیار مفیدی را در سلامت جسمی و روانی  در بر دارد .

اما از لحاظ فیزیک حرکتی به دو بخش اصلی تمرینات نای دان  و تمرینات وای دان   تقسیم می شود

تمرینات " وای دان"     Wai Don

به معنی اکسیر بیرونی است و به حرکات فیزیکی تر و بیرونی تر چی کنگ گفته می شود که با فعالیت های فیزیکی سعی در تقویت فیزیک بدنی و  به چرخش در آوردن انرژی در انسان دارد و بخش فیزیکی این تمرینات بیشتر از حرکت ذهنی آن است .

تمرینات "نای دان "   Nai Don

به معنی اکسیر درونی است و به حرکات درونی و ذهنی چی کنگ اطلاق می شود که شامل تمرینات مراقبه ای مختلف ذهنی است که حرکت فیزیکی کمتری دارند .

 

چی کنگ همچنین به دلیل قدمت و اصالتی که دارد جزو امن ترین و کم خطر ترین سبکهای درونی می باشد که خود شامل 4 بخش مختلف می باشد . چی کنگ سلامت بخشی ؛ چی  کنگ رزمی  ؛ چی کنگ درمانی و چی کنگ عرفانی  ، لازم به ذکر است کسب تجربه و تخصص در هریک از بخش های فوق نیازمند سالها تمرین و ممارست مستمر می باشد .

این هنر امروزه مورد تایید دانشگاه ها و مراکز طب کل نگر در ایران و سراسر کشور های جهان می باشد ، همچنین چی کنگ و تای چی به عنوان روش های درمانی آلترناتیو در سازمان بهداشت جهانی به ثبت رسیده اند . همچنین تحقیقات مختلفی در مورد ارتقا بهبود و سلامت افراد در مراکز معتبر تحقیقاتی جهان انجام شده که همگی نشانگر تاثیرات مثبت این هنر بر سلامتی افراد است .